آشنایی با شیر اطمینان آیا شیر اطمینان با سیفتی ولو و ریلیف ولو تفاوت دارد ؟ دی کول | kasrasaran

در فرآیندهایی که ممکن است در اثر ازدیاد فشار به محصول یا تجهیزات خسارتی وارد شود، شیر های اطمینان از بروز این خسارات جلوگیری می کنند. شیر اطمینان با بارگذاری مستقیم (Conventional Safety Relief Valve) از نوع بارگذاری مستقیم است که فشار تنظیمی آن متأثر از تغییرات فشار موجود در خروجی می باشد. وقتی فشار موجود در خروجی و فشار متغیر از 10 درصد فشار تنظیمی تجاوز نکند و یا فشار موجود در خروجی ثابت باشد از این شیر استفاده می شود. BESA سالهاست که شیرهای ایمنی را برای طیف گسترده ای از تاسیسات تولید می کند و تجربه ما بهترین تضمین ممکن را ارائه می دهد.

نحوه عملکرد شیر اطمینان

هرکدام از این دلایل و حادثه های مخرب می تواند هم زمان یا به صورت مجزا اتفاق بیفتند و باعث تخلیه و آزاد شدن جرم و حجم مختلفی شوند. به عنوان مثال در انبساط حرارتی، جریان با جرم کم و در واکنش شیمیایی، جریان با جرم زیاد آزاد می شود. مهندسان باید بتوانند با استفاده از دانش خود، بدترین رخداد ممکن را با در نظر گرفتن عامل های گوناگون شبیه سازی کنند و یک شیر با سایز مناسب انتخاب کنند. افزایش فشار در مدار تخلیه بر اثر جریان ناشی از باز شدن شیر فشار موجب به وجود آمدن فشار پشتی ساختاری می گردد. Besa می تواند سوپاپ های ایمنی خود را به “تست گگ” مجهز کند که از دو پیچ یکی قرمز و دیگری سبز تشکیل شده است. پیچ قرمز که از پیچ سبز بلندتر است، بالا آمدن دیسک را مسدود می کند و از باز شدن دریچه جلوگیری می کند.

ریلیف ولو ابزار دقیق در حوزه های حساس صنعتی در نیروگاه ها، صنایع پتروشیمی ، صنایع دارو سازی و بطور کل انواع مخزن های فشار کاربرد دارد. کاربرد دیگر شیرهای ایمنی، حافظت از تجهیزات و سیستم ها مانند مخازن تحت فشار و مبدل های حرارتی است. عملکرد شیر ایمنی به کنترل فرایندهای تراکم پذیر سیالهای (گاز، بخار و بخار آب) محدود می شود. حفاظت معمول که در صنعت وجود دارد که شامل حفاظت حرارتی و حفاظت جریانی می باشد.

سازگاری جنس شير با سيال بكار رفته در پورسه و قابليتهای فيزيكی و مقاومت در برابر سايش، فشار مايع و فرسايش ناشی از سيال ملاحظات اوليه ای هستند كه بايد در انتخاب جنس شير در نظر گرفته شوند. آنها همچنین باید به گونه ای طراحی شوند که به طور مداوم بر روی انواع سیالات و فازهای سیال کار کنند. برای محافظت از سیستم خود در برابر فشار بیش از حد، درک و انتخاب پنج معیار انتخاب زیر ضروری است. بیشترین فشاری که هنگام عملکرد سیستم اتفاق می افتد، حداکثر فشار عملکرد نام دارد. خط خروجی PSV قابلیت تخلیه هوای آزاد یا فشار اتسمفر را توسط یک لوله دارا می باشد. تثبیت کننده ارتعاش نوسانات و ارتعاشاتی را که می تواند در مرحله تسکین دهنده رخ دهد به حداقل می رساند و باعث می شود که شیر عملکرد شرکت من نامناسبی داشته باشد.

فشار پشتی (Back Pressure)

آشنایی با شیر اطمینان آیا شیر اطمینان با سیفتی ولو و ریلیف ولو تفاوت دارد ؟ دی کول | kasrasaran

در بیشتر استاندارد ها تعاریف ویژه ای برای دو شیر اطمینان و شیر اطمینان فشار شکن عنوان گردیده است. در استاندارد های امریکایی و اروپایی تفاوت های بین اصطلاحات تجهیزات کاربردی از لحاظ معنی وجود دارد. در استانداردهای اروپایی به این قبیل ولوها اصطلاحا شیر اطمینان و در استاندارد های آمریکایی شیر اطمینان فشار شکن گفته می شود. تنطیم فشار به دلایلی همچون اطمینان از عمکلرد صحیح شیر، کمترین مقدار صدا، کاهش صدمات احتمالی نقطه عملکرد و باز شدن ولو صورت می گیرد. نقطه ی مشخص شده نباید بیشتر از محدوده فشار عملکرد ایمن (SOL/P) یا در وضعیت کمتر تنظیم شود.

  • در سال 1848، چارلز رتچی محفظه انباشته را اختراع کرد، که سطح فشرده سازی در شیر اطمینان را افزایش می دهد و به آن اجازه می دهد تا به سرعت در یک حاشیه باریک بیش از حد فشار باز شود.
  • به حداقل رساندن مقدار بیش از حد فشار، اما به تبع آن نیاز به دمش بیشتر قبل از نشستن مجدد شیر.
  • این باعث ایجاد اختلاف فشار بر روی شیر اصلی می‌شود و باعث حرکت آن به سمت بالا می‌شود و به رسانه اجازه می‌دهد آزادانه به خروجی جریان یابد.
  • شیر اطمینان در ابتدا در انقلاب صنعتی در بویلر بخار استفاده می شدند.
منتشر شده در
دسته‌بندی شده در اخبار