ارسال اطلاعات ۸۰۰ نهاد پولی برای صدور کد شناسه یکتا تا هفته آینده 

ارسال اطلاعات ۸۰۰ نهاد پولی برای صدور کد شناسه یکتا تا هفته آینده 

مدیرکل اداره صدور مجوزهای بانک مرکزی اعلام کرد: متقاضیان دریافت مجوز تاسیس و فعالیت موسسات پولی و مجوزهای مرتبط از قبیل خدمات کمک پرداخت (PF)، پرداخت الکترونیک (PSP و …) با مراجعه به درگاه ملی مجوز در mojavez.ir می تواند با توجه به مجوزهای فوق نسبت به ثبت نام الکترونیکی اقدام کند.

به گزارش ایسنا، سید جلال سیدی گفت: با ادغام، یکسان سازی و حذف برخی مجوزها، 32 مجوز کسب و کار صادر شده از سوی بانک مرکزی در زمینه راه اندازی کسب و کار در چند نوبت به تصویب هیات مدیره ویراستاری و بهبود فضای کسب و کار رسید زیرساخت های فنی لازم و ارتباط با سایر سازمان ها برای تبادل اطلاعات و استعلام های الکترونیکی. مجوزها در حال حاضر از طریق درگاه ملی صدور مجوز قابل صدور هستند.

این مقام مسئول با تاکید بر اهتمام جدی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران برای اجرای الزامات مربوطه و تبدیل مجوزهای کاغذی قدیمی به مجوز الکترونیکی به منظور آماده سازی بسترهای لازم برای ثبت نام و اخذ شناسه منحصر به فرد مجوز تصریح کرد: بانک مرکزی این امر را فراهم می کند. به کلیه اشخاص حقیقی یا حقوقی امکان پذیر است و نیازمند اخذ مجوزهای تایید شده از هیئت تحریریه و بهبود محیط کسب و کار می باشد تا با دریافت کد رهگیری در سایت، سه نسخه از مجوزهای قدیمی خود را دریافت کنند. پورتال ملی صدور مجوز

مدیر اداره صدور مجوزهای بانکی خاطرنشان کرد: از ابتدای سال 1401 هجری شمسی که بانک مرکزی به درگاه صدور مجوزهای بازرگانی متصل شد و تاکنون تنها از طریق این سامانه از نظر مالی درخواست ها تکمیل و ارسال می شود. موسسات لیزینگ و وام دهندگان، صندوق الحسنه تا به امروز بیش از 77 مجوز برای شرکت های لیزینگ از طریق این پورتال صادر شده است.

وی افزود: مراحل ثبت درخواست و اخذ مجوز در حال حاضر در مرحله تست امنیت نرم افزار است و در بازه زمانی تعیین شده از سوی مرکز ملی مطالعات، نظارت و بهبود عملکرد بر روی پورتال ملی صدور مجوز اجرا می شود. محیط کسب و کار یعنی تا 25 اردیبهشت 1403 ق.

وی با بیان اینکه اطلاعات حدود 800 موسسه مالی طی هفته آینده برای صدور شناسه منحصر به فرد به وزارت امور اقتصادی و دارایی ارسال می شود، گفت: این اطلاعات شامل 501 شرکت صرافی، 279 شرکت تعاونی اعتبار و 9 شرکت قرض است. الحسنه 39 شرکت لیزینگ، 29 بانک و موسسه غیربانکی تکمیل شده است و این اطلاعات در تاریخ قانونی یعنی 5 اردیبهشت ماه به وزارت اقتصاد ارسال می شود تا شناسه منحصر به فرد در درگاه ملی منتشر شود. .

مدیر اداره صدور مجوزهای بانکی بانک مرکزی افزود: بانک مرکزی پس از بررسی در بازه زمانی مشخصی که شورای آزادسازی تعیین می کند، در صورت احراز شرایط، مجوزهای الکترونیکی مربوطه را در قالب شناسه مجوز منحصر به فرد صادر می کند. و محیط کسب و کار را بهبود بخشد. بر این اساس، با حذف فیزیکی مجوزها و صدور مجوزها به صورت الکترونیکی در قالب کدهای QR، از این پس شاهد کاهش بوروکراسی و سهولت در روند صدور پروانه کسب خواهیم بود.

وی همچنین خاطرنشان کرد: به استناد تبصره (7) ماده (1) سامانه تسهیل صدور پروانه کسب صادره در سال 1401 هجری شمسی، مقرر شد شش ماه پس از لازم الاجرا شدن قانون مذکور، هرگونه استعلام، تمدید شود. یا لغو مجوز باید فقط از طریق شناسه منحصر به فرد مجوز صادر شده باشد، فقط از طریق پورتال مجوزهای ملی امکان پذیر است. بر این اساس، هم اکنون عموم مردم می توانند در پرتال ملی صدور مجوز درباره هویت منحصر به فرد صادر شده برای دارندگان مجوز استعلام کنند.

سیدی تاکید کرد: مرکز ملی مطالعات، پایش و بهبود محیط کسب و کار نیز مکلف شده است بر اساس درخواست کتبی یا الکترونیکی دارنده مجوز، شناسه منحصر به فرد مجوزهای تجاری اخذ شده قبل از لازم الاجرا شدن این قانون را صادر کند. ظرف یک ماه از زمان اعمال بر این اساس، شرکت هایی که دو سال پس از لازم الاجرا شدن این تفاهم نامه دارای هویت منحصر به فرد نباشند، فاقد مجوز قانونی تلقی می شوند.

وی خاطرنشان کرد: متقاضیان می توانند فیلم آموزشی نحوه دریافت شناسه منحصر به فرد مجوزهای قدیمی را در پرتال ملی صدور مجوز mojavez.ir مشاهده کنند.

مدیرکل اداره مجوزهای بانک مرکزی با اشاره به روال قانونی مصوب در خصوص الزام مراجع صدور مجوز به صدور مجوز به صورت کاملا الکترونیکی (غیر کاغذی) از طریق درگاه ملی صدور مجوز گفت: با تصویب قانون اصلاح مواد (1) ، (6) و (7) قانون اجرای سیاست های عمومی اصل 44 قانون اساسی در سال 1392 و ماده (57) “قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و بهبود نظام مالی کشور” در سال 1393. پس از آن «قانون اصلاح مواد (1) و (7) قانون اجرای سیاست‌های عمومی اصل 44 قانون اساسی و اصلاحات بعدی آن» برای سال 1398 و «قانون تسهیل در صدور پروانه‌های تجاری» تصویب شد. در سال 1401 هجری شمسی، نهادهای صدور مجوز را موظف به صدور مجوز به صورت کاملاً الکترونیکی (غیر کاغذی) از طریق درگاه ملی صدور پروانه کرد. و بانک مرکزی مجوزهای کسب و کار و اسناد و مدارک مربوط به اطلاعات (شرایط، اسناد، زمان و هزینه) و فرآیندهای تمدید، توسعه و اصلاح، لغو و تعلیق مجوزهای مذکور در چندین نوبت تکمیل و اصلاح شد و به تصویب رسید. طی سالهای اخیر در جلسات کمیته های تخصصی مرکز ملی مطالعات، پایش و بهبود محیط کسب و کار.

مدیر اداره صدور مجوزهای بانکی در بانک مرکزی نیز در 16 بند به تشریح رویه های اصلی این بانک در اجرای الزامات قانونی مربوط به بهبود فضای کسب و کار پرداخت.

1- آمار مجوزهای تجاری بانک مرکزی

2- تهیه اوراق کاری مربوط به اطلاعات (شرایط، اسناد، زمان و هزینه) مربوط به تمدید، توسعه، اصلاح، لغو و تعلیق مجوزهای تجاری.

3- انجام اصلاحات، ادغام، یکسان سازی یا حذف برخی از اوراق کاری در جلسات کمیته های تخصصی مرکز ملی مطالعات، پایش و بهبود فضای کسب و کار.

4- آماده سازی زیرساخت های فنی لازم برای اتصال به پرتال ملی صدور مجوز

5- به صورت الکترونیکی فرآیند صدور مجوزهای فوق بر اساس فرآیندهای تعیین شده توسط مرکز ملی مطالعات، پایش و بهبود فضای کسب و کار از طریق پیوند به درگاه ملی صدور مجوز و آماده سازی درگاه تخصصی بانک مرکزی جهت ثبت اطلاعات. از متقاضیانی که کد رهگیری را از درگاه ملی صدور مجوز دریافت کرده اند.

6- ارتباط با برخی سازمان ها و نهادها به منظور تبادل الکترونیکی استعلامات از جمله سازمان امور مالیاتی، سازمان ثبت احوال، گمرک ایران، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی. ، شرکت مخابرات ایران، شرکت ملی پست ایران و قوه قضائیه.

7- برگزاری جلسات ارتباط با سایر سازمان ها و نهادها از جمله فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به منظور تبادل خدمات لازم جهت الکترونیکی شدن آنها. انتقال. عملیات مشترک برای صدور مجوز به موسسات پولی.

8- بارگذاری اطلاعات (شرایط، مدارک، زمان و هزینه) مربوط به فرآیندهای تمدید، توسعه، اصلاح، لغو و تعلیق مجوزهای کسب و کار مصوب شورای ویرایش و بهبود فضای کسب و کار در پرتال ملی صدور مجوز.

9- تصویب اطلاعات 36 برگه کار برای شروع فعالیت تجاری در پنجاه و نهمین جلسه مورخ 21/12/1300 شورای ویرایش و بهبود محیط کسب و کار و کار.

10- تکمیل و ارسال 72 فقره مجوز صادره در زمینه توسعه و ادامه فعالیت تحت عنوان استعلام تعریف شده در قانون اصلاح مواد (1) و (7) قانون اجرای سیاست های عمومی ماده چهل و چهارم (44). ) قانون اساسی و اصلاحات بعدی آن. مرکز مذکور اخیراً در شصت و ششمین جلسه شورای آزادسازی و بهبود فضای کسب و کار، 17 مجوز تجاری را برای این بانک تصویب کرد.

11- حذف تعداد 1 مجوز صادر شده در حوزه فناوری های نوین از 36 مجوز صادر شده قبلی در جلسه پنجاه و نهم مورخ 21/12/1300 هجری شمسی و جایگزینی تعداد چهار پروانه صادره در آن حوزه، مطابق با مصوبات جلسه شصت و هشتم. جلسه هیأت مدیره ویرایش و بهبود فضای کسب و کار در تاریخ 1301/08/16 ه.

12- تصویب اصلاح شیوه نامه و شرایط «مجوز تاسیس و فعالیت صندوق های قرض الحسنه با یک شعبه» و «مجوز فعالیت صندوق های قرض الحسنه با شعبه مقایسه ای» موضوع بند (ب) پنجاه و نهمین جلسه. شوراي مذكور با توجه به آنچه در «دستورالعمل اجرايي تأسيس، بهره برداري و نظارت» «و انحلال وجوه قرض الحسني» مصوب 19/7/1301 قوه قضائيه آمده است. لغو «دستورالعمل اجرایی تأسیس، فعالیت و نظارت بر صندوق‌های قرض‌الحسنی» مصوب 20/5/1392 شورا در هفتاد و چهارمین جلسه مورخ 1401/1401. 27/12 پس از میلاد

13- یکسان سازی مندرجات اوراق کار مجوز بر اساس استانداردهای مرکز ملی مطالعات، پایش و بهبود فضای کسب و کار.

14- لغو مجوزهای صادره در زمینه توسعه و ادامه فعالیت، در جلسه هشتادم 12/07/1402 ه. (26 مجوز بازرگانی در زمینه توسعه و تداوم فعالیت از درگاه ملی صدور مجوز حذف شده است. با حذف مجوزهای فوق، در حال حاضر 32 مجوز در شورای ویرایش و بهبود فضای کسب و کار مصوب شده است. درگاه ملی صدور مجوز شامل 25 مجوز مربوط به تاسیس و فعالیت موسسات پولی و 5 مجوز مربوط به خدمات پرداخت (PF) و پرداخت الکترونیک (PSP) و دو مجوز صادره از اداره انتشار اسکناس.

15- تصویب اوراق جدید مربوط به «راهنمای اخذ مجوز تأسیس و فعالیت بورس اوراق بهادار» در هشتاد و یکمین جلسه 27/01/1403 شورای ویرایش و بهبود فضای کسب و کار و بررسی تصویب اصلاحیه «دستورالعمل اجرایی تأسیس» «عملیات و نظارت» بورس‌های اوراق بهادار مورخ 16/08/1302 توسط شورای محترم پول و اعتبار و لغو «دستورالعمل‌های اجرایی تأسیس، فعال‌سازی و نظارت بر بورس‌ها» مصوب جلسه مورخه. 28/02/1400 آن شورا.

16- تهیه بسترهای لازم جهت ثبت درخواست اخذ شناسه منحصر به فرد مجوزهای قدیمی و کاغذی در پرتال ملی صدور مجوز.

بر اساس اطلاعیه بانک مرکزی: پس از تایید تست های امنیتی، سرویس فوق الذکر تا پایان اردیبهشت ماه 1403 هجری شمسی فعال خواهد بود.

انتهای پیام/

منبع: https://www.isna.ir/news/1403022215599/%D8%A7%D8%B1%D8%B3%D8%A7%D9%84-%D8%A7%D8%B7%D9%84%D8%A7%D8%B9%D8%A7%D8%AA-%DB%B8%DB%B0%DB%B0-%D9%86%D9%87%D8%A7%D8%AF-%D9%BE%D9%88%D9%84%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%B5%D8%AF%D9%88%D8%B1-%DA%A9%D8%AF-%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3%D9%87-%DB%8C%DA%A9%D8%AA%D8%A7-%D8%AA%D8%A7-%D9%87%D9%81%D8%AA%D9%87-%D8%A2%DB%8C%D9%86%D8%AF%D9%87

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در اخبار