سایه روشن بازار اجاره با ایجاد سامانه خودنویس

سایه روشن بازار اجاره با ایجاد سامانه خودنویس

سامانه خودنویس با اهدافی همچون ایجاد شفافیت در بازار مسکن، تسهیل امور، بهبود دسترسی به آمار، لغو کارمزد شرکت‌ها و کنترل قیمت‌ها در بازار اجاره، برنامه‌ریزی شده است انجام می شود و قراردادهای فروش به سیستم خودنویس اضافه می شود. برنامه ای که البته با واکنش مشاوران املاک مواجه شد.

به گزارش اسنا، سامانه «خودنویس» بر اساس قانون جهش تولید و عرضه مسکن مصوب مرداد 1400 راه اندازی شد و در این راستا در 12 خرداد 1402 امکان انعقاد قرارداد اجاره رایگان بین مالکان فراهم شد. و مستاجران در سامانه «املاک ایران» سپس در پایان همان سال سامانه خودامضا در این زمینه ایجاد شد. خدمات این سیستم به صورت 24 ساعته رایگان و در دسترس است. در حال حاضر تمامی مشاوران املاک به این سامانه مرتبط هستند و تنها مشاوران املاک دارای مجوز می توانند در این سامانه قرارداد ببندند.

انعقاد رایگان قراردادهای موجر و مستاجر در سامانه خودنویس در khodnevis.mrud.ir به تدریج در حال افزایش است. بر اساس اعلام وزارت راه و شهرسازی، بیش از 300 هزار قرارداد اجاره با استفاده از سامانه مذکور منعقد شده است.

در عین حال دلالان مستغلات استقرار سامانه مذکور را نوعی موازی کاری بین دولت و بخش خصوصی می دانند و معتقدند این اقدام می تواند بر استخدام مشاوران املاک که دارای اقتصادی و اجتماعی خواهد بود، تأثیر بگذارد. عواقب آن برای کشور . مشاوران املاک می گویند مشکل اصلی در بازار اجاره رایگان بودن یا نبودن قرارداد اجاره نیست و مشکل مستاجران را افزایش نوسانات قیمت در بازار اجاره می دانند.

آخرین آمار بانک مرکزی از فروردین 1403 هجری شمسی حاکی از آن است که طی سال گذشته نرخ رشد اجاره بها در تهران 45.2 درصد و در کل کشور 52.4 درصد رشد داشته است. حداکثر افزایش مجاز اجاره بها در تهران 25 درصد و در شهرستان ها 20 درصد تعیین شد.

مهدی کرباسیان، عضو هیئت مدیره اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به تاثیر سامانه خود امضای بر کاهش معاملات ملکی، به خبرنگار ایسنا گفت: مسئولان وزارت راه و شهرسازی. توسعه دائماً تبلیغات این سیستم را دستکاری می کند و به مردم می گوید بیایید و قرارداد خود را رایگان ثبت کنید. در واقع آنها رسماً شروع به لغو دفاتر مشاور املاک کرده اند و استخدام در جامعه سرکوب می شود. در هر بازاری، دلال اقتصاد را می چرخاند. جهش تولید به مشتریان نیاز دارد. این مشتری از طریق واسطه می آید. موضوع واسطه ها برای بازار مسکن اهمیتی دوچندان دارد چرا که این بازار پیشرو در اقتصاد است.

وی گفت: با راه اندازی سامانه خود امضای اکثر مشاوران املاک به سمت لغو مجوز حرکت کردند. این موضوع تبعات منفی برای بازار مسکن و اشتغال کشور دارد که در آینده خود را نشان خواهد داد.

از سوی دیگر وزارت راه و شهرسازی با هدف شفاف‌سازی، تسهیل امور، آمارگیری، ابطال حق الزحمه مشاوران املاک و کنترل قیمت‌ها در بازار اجاره، سامانه خودنویس را راه‌اندازی کرد. در مرحله دوم قراردادهای خرید و فروش ملک نیز قرار است وارد سامانه خودنویس شوند. اتصال پلت فرم ها و وب سایت های فروش املاک به این سامانه نیز در دستور کار قرار دارد.

هادی عباسی عسل – معاون وزیر راه و شهرسازی – می گوید با اجرای سامانه خود اختیاری مشاوران املاک بیکار نمی شوند و می توانند کار کنند، بلکه باید خدمات خود را ارتقا دهند. افراد می توانند از طریق پورتال صدور مجوز، پروانه ملکی دریافت کرده و کار کنند. اما باید به مرحله ای برسیم که خدمات مشاوران املاک تخصصی شود. در سراسر دنیا مشاوران املاک خدمات حقوقی با کیفیتی را به مردم ارائه می کنند. سندیکای مشاوران املاک حذف نمی شود، اما این سیستم مشوقی برای مشاوران املاک خواهد بود تا خدمات اتحادیه خود را بهبود بخشند.

بر اساس آخرین آمار ارائه شده از سوی مدیرعامل سامانه خودامضا، تعداد قراردادهای ثبت شده در این سامانه از مرز 300 هزار قرارداد گذشت.

به گفته مهدی ساسانی، در نسخه قدیم (سامانه املاک ایران)، طی پنجاه روز اول سال ۱۴۰۲، ۱۱۷۸۸۱ قرارداد به ثبت رسیده است. این در حالی است که تعداد قراردادهای ثبت شده در نسخه جدید سامانه ثبت معاملات املاک (خودامضا) طی پنجاه روز اول سال 1403 هجری قمری به 166263 قرارداد رسید.

بر این اساس تعداد درخواست های مالکان و مستاجران برای انعقاد قرارداد اجاره رایگان نسبت به سال گذشته 41 درصد افزایش داشته است. شرط اساسی برای ثبت قرارداد اجاره در این سامانه، ثبت ملک مورد نیاز در سامانه املاک و مسکن است. برای استفاده از تسهیلات ودیعه مسکن نیز ارائه کد رهگیری قرارداد اخذ شده از سامانه خود امضا الزامی است.

انتهای پیام/

منبع: https://www.isna.ir/news/1403022417781/%D8%B3%D8%A7%DB%8C%D9%87-%D8%B1%D9%88%D8%B4%D9%86-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%A7%D8%AC%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D8%A8%D8%A7-%D8%A7%DB%8C%D8%AC%D8%A7%D8%AF-%D8%B3%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D9%86%D9%88%DB%8C%D8%B3