صنایع دستی اصفهان چیست؟ کدام صنایع دستی در اصفهان ساخته می‌شوند؟ نشاط آوران | گالری تبلیغاتی امیران تبلیغ

خرید قلمزنی با تضمین کیفیت و ماندگاری در صورت نگهداری صحیح انجام می پذیرد. قیمت قلمزنی بسته به نوع طرح و نقوش، سبک مورد استفاده، نوع ظروف و تزیینات اضافی متغیر است. در نوعی از اين هنر بجای آنکه زمينه چوب را کنده کاری کنند ونقش مورد نظر را برجسته سازند چوبهای مختلف را با رنگهای گوناگون طبيعی آن بريده پهلوی هم قرارمی دهند. در اين گونه جديد از چوبهای شمشاد برای رنگ زرد و عناب برای رنگ قرمز استفاده می کنند.

  • نقوش مورد استفاده در گره‌چینی متاثر از هنر اسلامی، بیشتر اسلیمی است و بیشترین الگوی نقش مورد استفاده در تزیینات گره‌چینی، شمسه (طرح خورشید) است.
  • نقش گل هشت‌پر یا طرح اسلیمی، نقش دایره‌وار و نقش چلیپا یا صلیب از دیگر نقوش رایج در گره‌چینی هستند.
  • این سوهان به صورت ورقه‌ای برش‌خورده و با گلاب، خلال‌بادام، پسته، زعفران، شکر و کره تهیه می‌شود.
صنایع دستی اصفهان چیست؟ کدام صنایع دستی در اصفهان ساخته می‌شوند؟ نشاط آوران | گالری تبلیغاتی امیران تبلیغ

مخمل نوعی پارچه ابریشمی پرزدار است که با دقت و ظرافت خاصی توسط استادکاران مخمل باف کاشان در استان اصفهان بافته می‌شود. قدمت تولید مخمل در کاشان به گذشته‌های دور و دوره قبل از اسلام برمی‌گردد. این پارچه پس از ظهور اسلام جنبه مذهبی نیز به خود گرفت و از آن برای جلد کردن قرآن استفاده می‌شد.

در این هنر نوعی پارچه از ابریشم تولید می‌شود که در تار و پود آن رشته‌هایی از جنس نقره یا طلا وجود دارد. تولید پارچه‌های زرباف در دوران صفویه رونق زیادی داشت و با به‌ وجود آمدن پارچه‌های نخی کمتر شد. فروشگاه صنایع دستی ده بازار نیز نمونه دیگری از مراکز فروش صنایع دستی اصفهان است که کار خرید این ملزومات و سوغات را برای گردشگران و اهالی بومی آسان کرده است. بازار مینا نیز در اصفهان به مرکز فروش مینا تبدیل شده و این هنر زیبا و ظریف را در بهترین نمونه‌ها به مشتریان عرضه می‌کند. اما آنچه این بوم را از نظر سطح هنری از هم‌طرازان خود متمایز می‌کند، ابداعات و نوآوری‌های هنرمندان و صنعتگران این خطه است.

جای کاغذ یادداشت چوبی و گلدان میناکاری طرح کارن

قیمت ظروف مینا کاری بسته به طرح روی آن و ظرافت و تمیزی کار و ابعاد کار متفاوت خواهد بود. علاوه بر سوغاتی های خوردنی خوشمزه ، اصفهان شهر هنر و صنایع دستی نیز است، هنر دست استادان و هنرمندان خوش ذوق که ماهرانه نقوش را روی فلز و شیشه، سفال و پارچه خلق می کنند. بی شک صنایع دستی شهر اصفهان نیز از بهترین سوغات این شهر محسوب می شوند. ملیله سازی یکی از باارزش‌ترین هنرهای شهر اصفهان می‌باشد و تولید محصولات آن نیاز به دقت و ظرافت بسیار بالایی دارد.

مس و پرداز

این مثلث ها از جنس عاج، استخوان، مفتول برنج، چوب و بعضی اوقات طلا هستند. این شهر به عنوان سومین شهر بزرگ و پرجمعیت ایران به شمار می رود و جزو بزرگترین مراکز تولید صنایع دستی مختلف ایران محسوب می شود. همانطور که میدانید از قدیم الایام این استان را مهد هنرهای ظریف و صنایع دستی زیبا نامیده اند که گچبری های بی نظیر، کاشی کاری ها، تزیینات آجری، قلمکاری ها، نگارگری، ترمه، تذهیب و تحریر انواع کتاب، مناره های داخل و خارج مساجد و … وارد بازار صنایع دستی اصفهان که می شوی برای لحظه ای محو هنرنمایی هنرمندان اصفهانی می شوی؛ هنرمندانی که هنر های خود را روی مس و استخوان و پارچه به طرز حیرت آوری به رخ بیننده کشیده اند. سراسر بازار پر است از سفره های قلمکار رنگارنگ، منبت، نقاشی روی استخوان، قلم زنی های بینظیر و تذهیب. اگر اهل لباس سنتی باشی یکی دو فروشگاه در گوشه و کنار میدان آماده اند تا شعر مورد علاقه ات را روی آن چاپ کرده و یاد اصفهان را برایت جاودانه کنند.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در اخبار