مرحله بعدی اجرای نمای ساختمان است

ناهارخوری نیز همانند سایر فضای خدماتی از اهمیت فراوانی برخوردار است. زیرا میتوان سالن پذیرایی را از سالن نشیمن خصوصی مجزا نمود. بایستی اشاره کرد که؛ یک راهرو 10 مترمربعی فضای خصوصی و اتاق ها را به نشیمن پیوند می دهد. راهرو یا به اصطلاح امروزی فیلت ها فضایی برای ارتباط یا اتصال یک فضا به سایر فضا ها می باشد. برای گستردگی فضا نیاز بود تا عناصر اضافی مثل پله ها را حذف نمائیم. از سمت شرق ساختمان که وارد خانه می شویم،جلوی راه پله یک در کوچک،مستقیم به پارکینگ متصل می شود. در این پروژه سعی نمودیم تا حس طولانی بودن راه را در نظر ساکنین کوتاه و قابل تحمل جلوه دهیم به همین خاطر فضای راه رو را با خطوط کروو فرم سیال طراحی شد تا این حس را تضعیف نمائیم. این اتاق در بخش جنوب شرقی نقشه ساختمان یک طبقه، و با مساحت 14 مترمربع واقع شده است.به علت موقعیت قرارگیری آن در بخش جنوب شرقی خانه،برای ایجاد فرم منظم در بنای ساختمان،فرم آن نیم دایره شده که نمای زیبایی به اتاق داده است.

مساحت آن 13.5 مترمربع است و مانند اتاق والدین دارای پنجره شمالی است. خانه ای معاصر با سبک خانه های کویری در کالیفرنیا با مساحت 371 مترمربع. این خانه شگفت انگیز در کنار سواحل واقع شده. این خانه دارای سه خواب است.اتاق والدین،و دو اتاق فرزندان و یا یک اتاق مهمان. سالن پذیرایی در این خانه دارای مبلمان است و به وسیله پنجره های بزرگ از نور طبیعی در روز بهره مند است. در این حالت، زمینه ملایم و آرام، عناصر تزئینی و مبلمان مجلل را می پذیرد، به طوری که دکوراسیون داخلی به نظر برجسته و جدا از عناصر ساختاری است. ما در اینجا نیاز به یک سری تغییرات در نقشه ساختمان داشتیم تا به دکوراسیون مطلوب خود برسیم. البته دکوراسیون یک مفهوم کاملا متفاوت می باشد، اما یکپارچه سازی در خارج از داخل از طریق معماری جامع و طراحی داخلی خوب، در حالی که طبیعت را حفظ می کند نکته اصلی است که محتوی اصلی طراحی ویلا را در بر می گیرد.

اما جالب است که این امر برای خانم خانه به دلیل ایجاد این فرایند قابل تحمل است چون ساخته دست اوست. سرخ پزخانه یا آشپزخانه کثیف مجذوب ترین فضا برای خانم های خانه دار است. در طبقه همکف این ساختمان چهار خواب بزرگ قرار دارد.این نقشه خانه ویلایی را حتما ببینید. ولی معمولا مورد استقبال قرار نمی گیرد. معمولا خانمها، بسیار تلاش می کنند تا اعضای خانواده را سر میز ناهار خوری درون آشپزخانه سرویس دهی نمایند. نشیمن خصوصی کاملا جلوی آشپزخانه طراحی شده است.این مکان برای گردهم آمدن اعضای خانواده در جمعی صمیمی است.تلویزیون هم در این قسمت گذاشته شده است. سبک طراحی در این خانه یک طبقه ویلایی،فلت است. فضای پارکینگ در خانه یک طبقه ویلایی دارای مساحت 16 مترمربع و ظرفیت یک خورو است. بخشی به مساحت 2.5 مترمربع از آشپزخانه به سرخ پزخانه اختصاص داده شده است.

در شرکت آرین پاراکس ویلا ها معمولا با یک طبقه یا دو طبقه دوبلکس طراحی می شوند. در اولین مرحله اسکیس های اولیه، توسط تیم خانه معمار طراحی گردید و در نهایت نقشه ها و راهکارهای مطلوب طرح جهت بازسازی خانه قدیمی به تصویب کارفرما رسید . بازساری خانه قدیمی 20 سال ساخت، به تیم خانه معمار واگذار گردید که نقشه ساختمان مربوط به سال های قبل بود و از کیفیت طراحی مطلوبی برخوردار نبود. در طراحی ویلا مدرن، توجه ویژه ای معطوف فضای داخلی و دکوراسیون داخلی می باشد. همانطور که می دانید برای داشتن یک دکوراسیون داخلی مطلوب، اولین گام داشتن یک نقشه ساختمان با کیفیت است. خانه ویلایی جنوبی دوبلکس تمام که دارای نمای مدرن است را هم مشاهده کنید. این پروژه بازسازی خانه قدیمی دارای سه خوابه بود که درهای تمامی خوابها در یک هال نشیمن بزرگ باز می شد. به این معنی که تمامی ریزفضاها در فضای داخلی هم سطح هستند. اما در طراحی ویلا به سبک تلفیقی هردوی این سلیقهها در نظر گرفته شده است به گونهای که به علائق هر دو گروه صدمه نزند و در واقع مجموع مزیتها و زیباییهای دو سبک متفاوت را به طرز دلپذیر و مطبوعی در یک سبک جمعآوری کند.

معمولا در شهرهای خوش آب و هوا ویلاهای بی نظیر با طراحی ها شگفت انگیزی ساخته می شود. از اقبال خوب کارفرما سازه این ساختمان اسکلت بتن بود که دست طراح ما را برای طراحی یک ساختمان ایده آل باز می گذاشت. اما ابتدا کمی از وضع موجود بگوییم. در ابتدا پلان و نقشه های پروژه مورد بررسی قرار گرفت و پس از تجزیه و تحلیل فضاها، پروسه طراحی ساختمان و به سازی پروژه کلید خورد. پس از جانمایی ساختمان ویلا و شروع به ساخت آن، می­ توان طراحی محوطه را هم انجام داد. اولویت های مهمی وجود دارند که فرآیند طراحی را تحت تاثیر قرار می دهد. اسکلت ساختمان مورد بررسی قرار گرفت و برداشت وضع موجود به اتمام رسید.

پلان ساختمان دارای چارچوب و فرم مطلوبی نبود و کلیه فضاها از ناهماهنگی غیرقابل تحملی برخوردار بود. آشپزخانه این خانه یک طبقه ویلایی اپن است،این آشپزخانه فرم ال شکل دارد. فرم ویلاهای مدرن خالص هستند، پروفایل بام ساده است. این خانه دارای دو سرویس بهداشتی،در فضای خصوصی و عمومی است.در هر دو سرویس بهداشتی حمام و توالت مشترک هستند.همچنین هر دو سرویس بهداشتی دارای توالت فرنگی و ایرانی است. فضای نشیمن در این خانه به دو قسمت عمومی و خصوصی تقسیم می شود. برای بسیاری از کارفرمایان، ساخت ویلا به معنای یک خانه رویایی است؛ به این دلیل هم از هرگونه هزینهای برای ساخت آن مضایقه نخواهند کرد. نما منظره خارجی و صورت ظاهری هر ساختمان به شمار می رود و علاوه بر این نمای یک ساختمان اغلب مورد توجه مردم قرار می گیرد از این رو زیبایی جزء جذایی ناپذیر نمای هر ساختمان محسوب می شود همچنین زیبایی و سبک نما معرف کیفیت و هنر طراح است. آشپزخانه دکوراتیوترین قسمت یک ساختمان محسوب می شود و معمولا پر عملکردترین بخش یک فضا است. تمامی نکات به کار رفته در این نوع طراحی به وضوح قابل مشاهده است و تمامی کارها به صورت حساب شده انجام می شود. اگر به شهرهای شمالی سفر کرده باشید حتما با طراحی های مختلفی برخور داشته اید.

تعیین مسیرهای ورودی ویلا و قراردادن فضاهای مورد نیاز از جمله آتشکده، آلاچیق، آبنما و غیره بسیار حائز اهمیت هست و حتما باید این موارد را هنگام طراحی ویلا مدنظر قرار داد. ورودیها و تعیین فضای مورد نیاز برای امکانات ویلا از جمله طراحی قسمتی از فضا برای آتشکده، آلاچیق و غیره باید مد نظر طراح باشد و اهمیت زیادی به ویژه در طراحی ویلاهای لوکس دارد. در بخش آغازین نوشتار خود با عنوان نمونه طراحی ویلای مدرن، لازم است که با مفهوم ویلا آشنا شویم و مواردی را در این خصوص برای شما عزیزان شرح دهیم. به همین خاطر بخش عمده آشپزخانه که در زاویه دید مخاطب قرار می گیرد را می بایست به طریقی طراحی نموده که موجب آشفتگی بصری نشود. طبیعت شفاف شیشه به زیبایی نور خورشید را که طراحی یونانی مورد توجه قرار می دهد، می بخشد و در عین حال یک عنصر ساختاری تزئینی را نیز به همراه دارد. و چند پله کوچک ما را به فضای داخلی خانه هدایت می کند،جلوی در سالن نیز تعدادی پله ساکنان را به پشت بام راهنمایی می دکوراسیون داخلی ویلای دوبلکس کند. خانم خانه در طول روز برای تهیه غذا مجبور است تا از اشیاء فراوانی استفاده نماید و به دلیل ذیق وقت، امکان قرار دادن اشیاء در جای خود را ندارد.

با پیشروی در طراحی، برنامه ریزی برای ساخت با تعیین محل نمای جلوی آن آغاز می شود ، زیرا ساخت ویلا باید از عناصر اقلیمی به نفع خود استفاده کند. اکثر این نوع از ساختمان ها دارای محل هایی مانند سالن ورزش می باشند. طراحی دکوراسیون سالن نشیمن و اتاق خواب پسرانه در ویلای نوشهر، بخشی از پروژه اصلی طراحی ویلا بهار نوشهر میباشد. شرکتهایی که مسئولیت طراحی و اجرای صفر تا صد ویلا را میپذیرند، با دانش و تجربه کافی کمترین هزینه را به پروژه تحمیل خواهند کرد زیرا در ساخت ویلا دارای سابقه و آگاهی بوده و بر میزان اجرایی بودن طرحهای متنوع تسلط دارند. این میزان دسترسی باعث رفاه بیشتر ساکنان خانه می شود. ما در این پروژه بازسازی خانه ویلایی قدیمی، این امکان را برای فضای نشیمن فراهم نمودیم. ایجاد استخر در محوطه باغ ویلا ایرانی نیز بسیار متداول و پرطرفدار شده است؛ وجود استخر، فضا را آرامشبخش کرده و بسیار طبیعی به نظر میرسد. جان اف کندی رئیس جمهور فقید آمریکا نیز در این عمارت ماه عسل خود را سپری کرده است.

آشپزخانه نسبتاٌ بزرگ است و 16 مترمربع مساحت دارد. از محصول نقشه ساختمان یک طبقه ویلایی اسکلت بتن که دارای نمای نئوکلاسیک است هم دیدن کنید. در این سبک از برخی عناصر مینیمال هم استفاده می شود. اگر سبک و سیاق ویلا و معماری ویلا را از قبل بدانید، بهتر می توانید برایش هزینه های لازم را انجام دهید. اما اگر ویلا ساخته شده و امکان تغییر آن را ندارید بهتر است برای نورپردازی ساختمان از منابع نوری غیر طبیعی با رنگ روشن استفاده کرده و به این طریق فضا را روشن تر و بزرگ تر جلوه دهید. آشپزخانه در این پروژه بازسازی خانه قدیمی از اختلاف سطح نامطلوبی برخوردار بود و با توجه به اینکه فضای زیادی از ساختمان را به خود اختصاص داده بود عملا دو تکه شده بود. همچنین این نگرش در ایرانی ها رواج یافته که خانه های ویلایی ضمن باز بودن چهار سمت آنها دارای سقف شیب دار با نمای زیبا هم هستند. امروزه در هر منطقه ای که قصد طراحی ویلا را داشته باشید از نمونه های خارجی مثل dezeen و سایت های معتبر ایرانی مانند شرکت مهندسی آرین پاراکس ( arianparax ) می توان استفاده کرد و طراحی ویلا مدرن و نقشه ویلا را بر اساس منطقه جغرافیایی و اصول و قواعد حاکم در منطقه پیاده سازی کرد.

فضای پذیرایی مهمان که معمولا فضای بزرگتری را نسبت به فضای پذیرایی خصوصی در طراحی داخلی ویلا به خود ختصاص میدهد ، دارای یک میز حداقل 8 نفره میباشد تا بتواند ظرفیت میهمانی ها را نیز داشته باشد. فضایی است برای پخت و پزهای سنگین و سبک و حتی شست و شو خارج از دید مهمان و اعضای خانواده که همیشه مورد توجه خانها قرار می گیرد و قدیمی ها به این فضا مدبخ نیز می گفتند که در این پروژه سعی داشتیم برای طراحی یک فضای سنتی ولی امروزی بین سنت و مدرنیته آشتی برقرار کنیم. دوستان عزیز، شما می توانید در طراحی ویلای خود از سبک کلاسیک بهره گیرید. در ادامه به تغییر دکوراسیون داخلی پرداختم تا فضاها با بهترین کیفیت برای کارفرما ایجاد شود.به شما پیشنهاد می کنم از مقاله بازسازی دکوراسیون داخلی به سبک حرفه ای و مدرن هم دیدن کنید تا با اصول آن بیشتر آشنا شوید.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در اخبار